Återförsäljare

Glömt lösenordet?
Källsorterar du?

Aktuellt Kök

 / 2021-01-20

Källsorterar du?

Nytt år, nya vanor. Det blir allt viktigare med källsortering och vi på Beslag Design tycker att det ska vara enkelt att sopsortera. Det är förvaringen som underlättar hanteringen. Hos oss hittar du en mängd olika källsorteringslösningar som gör det enkelt att få in sortering i alla hem.



HERO är lösningen
På grund av kommande lagstiftningar har vår leverantör IMA utvecklat en lösning som kan användas över hela Europa – HERO! En ventilerad behållare specialiserad på att samla in matavfall. Det fantastiska med HERO är att den kan användas tillsammans med alla olika typer av påsar och därmed också fungerar i alla länder. Dess design gör det möjligt att kunna placera behållaren i nästan alla kökslådor och skåp.



85% återvunnen plast
Kärlen i Beslag Designs avfallsbehållare är tillverkade i Sverige av 85% återvunnen plast. Genom att använda återvunnen plast från konsumentledet kan den negativa miljöpåverkan minskas. Detta gör vi genom att i större omfattning använda återvunnen plast istället för nyproducerad.

Det finns många fördelar med återvunnen plast bland annat:
- Upp till 80 % mindre energiåtgång i jämförelse med att använda nyproducerad plast.
- Mindre råmaterial behöver användas.
- Minskad klimatpåverkan. Varje ton återvunnen plast som återanvänds kan reducera koldioxidutsläppen med upp till 3 ton i jämförelse med att producera ny plast.

Byggvarubedömningen 
Samtliga produkter i vårt källsorteringssortiment är accepterade av Byggvarubedömningen, en förening som bedömer produkter ur ett hållbarhetsperspektiv för att minimera användningen av miljö- och hälsoskadliga ämnen i byggnader.



Skräddarsy din källsortering så att den passar dig och ditt projekt. Bra för både dig och planeten! Kontakta oss idag så berättar vi mer.

Källsortering Cube Original Hero - Vit/bilder/artiklar/liten/cube-original-hero-vit_S.jpg?m=1593593917
Silver /bilder/artiklar/liten/cube-original-hero-silver_S.jpg?m=1593593833
Källsortering Cube Original Hero - Silver/bilder/artiklar/liten/cube-original-hero-silver_S.jpg?m=1593593833
Vit /bilder/artiklar/liten/cube-original-hero-vit_S.jpg?m=1593593917
Källsortering Cube Compact - Silver/bilder/artiklar/liten/cube-compact-silver_S.jpg?m=1593594728
Källsortering Trend Highside - Mörkgrå/bilder/artiklar/liten/trend-highside-morkgra_S.jpg?m=1617824463
Källsortering Hide Hero - Mörkgrå/bilder/artiklar/liten/hide-hero-morkgra_S.jpg?m=1593528884
Rostfritt /bilder/artiklar/liten/hide-hero-rostfri_S.jpg?m=1593587190
Vit /bilder/artiklar/liten/hide-hero-vit_S.jpg?m=1593587079
Källsortering Cube Smart - Silver/bilder/artiklar/liten/cube-smart-silver_S.jpg?m=1593592109
Källsortering Trend Hero - Mörkgrå/bilder/artiklar/liten/trend-hero-morkgra_S.jpg?m=1593588333
Vit /bilder/artiklar/liten/trend-hero-vit_S.jpg?m=1593588475
Matavfallsbehållare - Hero - Mörkgrå/bilder/artiklar/liten/210005058_S.jpg?m=1620388730
Källsortering Slim - Mörkgrå/bilder/artiklar/liten/slim-morkgra_S.jpg?m=1573743300
Källsortering Cube Basic Hero - Mörkgrå/bilder/artiklar/liten/cube-basic-hero-morkgra_S.jpg?m=1593593469

Dela inlägget

Liknande artiklar

Det sitter i detaljerna – eller i 50 nya artikelnummer

Det sitter i detaljerna – eller i 50 nya artikelnummer

Ibland kliar det i fingrarna på oss alla att riva ut allt från golv till tak och totalrenovera för att skapa en helhet och stil som man många gånger drömmer om. I vissa fall kan det vara plånboken som sätter stopp, medan det i andra fall kan handla om att tiden inte räcker till. I ärlighetens namn är det inte heller särskilt hållbart – om det inte är absolut nödvändigt vill säga. Lösningen för att sätta en unik prägel på sitt hem eller ett projekt ligger närmare än så.
Årets belysningskatalog är här

Årets belysningskatalog är här

Nu är vår nya belysningskatalog lanserad, fylld med flera spännande belysningslösningar. Bland nyheterna hittar vi bland annat en ny LED-spot med flera smarta funktioner, två LED-armaturer, en ny dimmer samt en liten och lättmonterad lådbelysning.